EXIT Festival is the biggest music festival in Serbia and it’s taking place in Novi Sad on Petrovaradin Fortress. The festival began in 2000, which makes the one this year the 19th event. It starts on the 4th of July (Thursday) and ends on the 7th of July (Sunday). It has been a tradition for it to last four days in the first week of July.

We decided to make things a bit more interesting for you, especially if you’re excitedly waiting for EXIT Festival 2019. You can expect to find more information about the performers, location, activities, etc. continuously on NoviSad360 as we do the countdown to the festival every other day. This time, we’ll start with sharing the lineup for all four days of EXIT Festival 2019.

July 4th

Main Stage:

  • Lost Frequencies
  • 65daysofstatic
  • Filatov&Karas
  • Two Pauz

Dance Arena:

  • Carl Cox
  • Charlotte De White
  • Maceo Plex
  • Monika Kruse
  • Ilija Djokovic

Fusion Stage:

  • Bad Copy
  • Helem Nejse
  • Sajsi MC
  • The Selecter
  • Raiven
  • Samostalni Referenti

Explosive Stage:

  • Peter and the Test Tube Babies
  • Atomski Rat
  • Booze & Glory
  • Das Ich
  • Grade 2
  • Scandal
  • Vitamin X

No Sleep Novi Sad:

  • Boston 168 Live
  • I Hate Models
  • SHDW & Obscure Shape
  • Ana RS
  • Black Lotus
  • Martina Hilber

Cockta Beats:

  • Hazze
  • Apollo
  • Atlas Erotika
  • Buntai
  • Cake Boys
  • DJ Laki & DJ Rokam
  • In Da Klub
  • Kojot
  • New Wave
  • Ognjen

X-Bass Pit:

  • Gydra
  • Arxiva
  • Baboon
  • Bass Fighters
  • Don Dada MC
  • Fa11out
  • RTC
  • XOX

Reggae Stage:

  • Bobadu
  • Ital Vision
  • King Calypso
  • Little Shuja
  • Tommy T.
  • Werundis Dance Community

Trance Stage:

  • Egon’s Embrace Live
  • Aquapipe
  • Dapeace
  • Manda
  • Pura

Latino Stage:

  • Alexis Ortega
  • Arceo
  • Latina Blanca Zumba
  • Olof

Urban Bug Stage:

  • Akioki
  • Bokee

AS FM Stage:

  • DJ Groover
  • DJ Morning Indian
  • DJ Vanjanja
  • J Joy
  • Mr. K
  • Vanitz
  • Vill & Vash

Pachamama World Chill-Inn:

  • Afro tribal Integration
  • Branko Isakovic & Divine Sound
  • Dunkelbunt
  • KK Banda DJ’s
  • Maha Kirtan Band
  • Shoica Chautauqua Ansambl
  • Sid Data
  • Sorriso

July 5th

Main Stage:

  • The Chainsmokers
  • Chase & Status RTRN II Junkgle
  • Philip H. Anselmo & The Illegals
  • Sofi Tukker
  • Brockie & Det
  • Kabaka Pyramid

Dance Arena:

  • Paul Kalkbrenner
  • Boris Brejcha
  • Peggy Gou
  • Johannes Brecht Live
  • Runy

Fusion Stage:

  • Atheist rap (30 years)
  • Smoke Mardeljano
  • The K’s
  • Who See
  • Elvis Jackson
  • Mongooz and the Magnet

Explosive Stage:

  • Whitechapel
  • Arcturus
  • Asphalt Chant
  • Grimegod
  • Martyrium
  • October Tide
  • Satori Junk
  • Sur Austru

No Sleep Novi Sad:

  • Blawan
  • 999999999 Live
  • Giorgia Angiuli Live
  • Lag + Monosaccharide Live
  • Renato Ratier
  • Blancah
  • Duc in Altum

Cockta Beats:

  • Kreso Bengalka
  • 3ozona
  • Bekfles
  • Irie Scratch & Shorty P
  • Lil Yung.
  • Traples
  • Vaske
  • Yan Dusk
  • Yung Rosh
  • Zimski

X-Bass Pit:

  • Technimatic
  • Bo Jah MC
  • C:Critz
  • Friski
  • Nemy
  • Nobru
  • Splash Heads

Reggae Stage:

  • Blend Mishkin ft. BCN
  • Bush Mad Squad
  • Jahmessenjah Sound System
  • Kayda May
  • Werundis Dance Community
  • Zguubi Dan

Trance Stage:

  • Arhetip Live
  • E-Clip Live
  • Flegma Live
  • Zyce Live
  • Eos & Botond
  • Kimo

Latino Stage:

  • Alain ft. Miss Chichi
  • Alexis Ortega
  • Olof
  • Sesha
  • Sosabi
  • Tito

Urban Bug Stage:

  • DFNDR
  • Goran Kan

AS FM Stage:

  • DJ Dale
  • DJ Lock’d
  • DJ Macro
  • DJ WD87
  • Rise & 5hine
  • Vanitz

Pachamama World Chill-Inn:

  • Elioh
  • Global Village People
  • Jamaican Drummers
  • Musicalchimia
  • Neki
  • Stas
  • Trio Tica
  • Twisted Dolls

July 6th

Main Stage:

  • DJ Snake
  • Greta Van Fleet
  • Dub FX
  • Tom Walker
  • Van Gogh

Dance Arena:

  • Solomun
  • Tale of Us
  • Adriatique
  • Satori Live
  • Coeus
  • Lawrence Klein B2B Forniva

Fusion Stage:

  • Bassivity Showcase
  • Eyesburn
  • Frenkie, Kontra, Indigo
  • Crnila Remix
  • Kal
  • Sixth June

Explosive Stage:

  • Spermbirds
  • Bronze
  • Ponor
  • Roir
  • Siberian Meat Grinder
  • Smut
  • Total Chaos

No Sleep Novi Sad:

  • DVS1
  • Jasss
  • Dadub Live
  • Klaus
  • NDRX
  • Zitto

Cockta Beats:

  • Bajko Felix
  • Black Serbs
  • Elon
  • Fam
  • I.N.D.I.G.O.
  • Luka Brasi
  • Nina Davis
  • Vatra

X-Bass Pit:

  • Turno
  • Bane
  • Bo Jah MC
  • Codex
  • Dark Dizkobar
  • DJ Euphorics & Edge MC
  • Synchronicity
  • Xena

Reggae Stage:

  • County Bassy
  • Deadly Hunta
  • Eisclub Berlin
  • Herbal Queen
  • Selecta Irie Vibes
  • Shuba Ranks
  • Steppa Style
  • Werundis Dance Community

Trance Stage:

  • Celestial Intelligence Live
  • Designer Hippies live
  • Modern 8 Live
  • Sarmati Live
  • Stole

Latino Stage:

  • Arceo
  • Jelito
  • Jorge Camaguey
  • Latina Blanca Zumba
  • Miss Chichi
  • Olof
  • Salsa & Punto

Urban Bug Stage:

  • Joma Maja
  • Marko Vukovic

AS FM Stage:

  • DJ Macro B2B DJ Conte
  • Peryz vs Daave
  • Spear
  • Supertons
  • The Vibe Radio Show DJ’s

Pachamama World Chill-Inn:

  • Afrodizijak
  • Chakra Kirtan Band
  • DJ One
  • DJ Spery
  • Heart of Gaia Vibes
  • Inspiration Flames
  • Katja Rubikova
  • Kawiar Mangueira

July 7th

Main Stage:

  • Skepta
  • Desiigner
  • Dimitri Vegas & Like Mike
  • Griz
  • Iamddb
  • Mattn

Dance Arena:

  • Jeff Mills
  • Amelie Lens
  • Dax J
  • Milos Vujovic B2B Ranchatek
  • Mladen Tomic B2B Sinisa Tamamovic

Fusion Stage:

  • Tarja
  • Svemirko
  • Zvonko Bogdan
  • Abop

Explosive Stage:

  • Soilwork
  • Enforcer
  • Entombed A.D.
  • Frozen Moonlight
  • Kaoz
  • Lower Parts of Human Sludge
  • Pale origins
  • Senshi
  • Thundersteel

No Sleep Novi Sad:

  • Lee Burridge
  • Sebastien Leger
  • Newman
  • Yokoo
  • Nevena Jeremic

Cockta Beats:

  • High5
  • Krankensvester
  • Vojko V
  • Cake Boys
  • Palace
  • Plyz
  • Trepaj Il Krepaj

X-Bass Pit:

  • 1991
  • Al Cape
  • Critical Bass
  • Don Dada MC
  • Drop Sensei
  • Green
  • Minimalist
  • Missin

Reggae Stage:

  • Butchaa
  • DJ Danjahras
  • DJ Verso
  • Management
  • Selecta Mik
  • Skadam
  • Werundis dance Community

Trance Stage:

  • Imaginarium Live
  • Manmachine Live
  • Shivatree Live
  • Mozza
  • Zarma

Latino Stage:

  • Alain
  • Alexis Ortega
  • Gatto Gabriel & Mad Piano
  • Jelito
  • Jorge Camaguey
  • Sesha
  • Tito

Urban Bug Stage:

  • Nevena Jeremic
  • Soft 85

AS FM Stage:

  • DJ Macro vs DJ Nemanja
  • DJ Vanjanja
  • DJ Wags
  • DJ WD87
  • Ra5tik
  • Spacemotion

Pachamama World Chill-Inn:

  • Arabic Duo Franolic-Culap
  • Branko Potkonjak & Traveler Vibes
  • Damar
  • DJ/MC Killo Killo
  • Dub Dubba
  • NS Acrobalance
  • Sacred Earth Vibes
  • Shi-Cu
  • Waggles

… And expect the afterparty!!!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here